Dünya İlk Yardım Gününü Kutlarız

İskenderun Şube Başkanı Ümit Günay, 9 Eylül Dünya İlk Yardım Günü dolayısıyla Türk Kızılay’ının bu yılın ana teması olan “Ev kazalarına” dikkat çekeceğini açıkladı.

İskenderun Şube Başkanı Ümit Günay, 9 Eylül Dünya İlk Yardım Günü dolayısıyla Türk Kızılay’ının bu yılın ana teması olan “Ev kazalarına” dikkat çekeceğini açıkladı.

Türk Kızılay’ı İskenderun Şube Başkanı Ümit Günay, ev içinde meydana gelen kazalarda her yıl 3 milyondan fazla insanın yaralandığını hatırlatarak bu yıl Kızılay olarak “Her evde bir ilk yardımcı olmalı” uyarısında bulunacaklarını söyledi.

Ev kazalarının yaşa, cinsiyete, gelire veya coğrafi bölgeye bakmaksızın tüm nüfusu etkilediğine işaret eden Kızılay Şube Başkanı Günay “Genellikle güvenli yerler olarak algılanan evlerde çok sayıda kaza yaşanıyor. Kazalar genellikle evlerin oturma odasında gerçekleşiyor. Sadece Avrupa’da her yıl 3 milyondan fazla insan ev kazalarına mağdur oluyor. Bunların 7 binden den fazlası ölümcül sonuçlara yol açıyor” diye konuştu.

Ümit Günay, dünya genelinde, evlerde meydana gelebilecek en yaygın önlenebilir yaralanmaların elektrik çarpmaları, yanıklar, zehirlenmeler, tıkanmalar, boğulmalar, bilinç kaybı, kardiyak arresti ve düşme olduğunu kaydetti.

Endişe verici şekilde boğulma, dünyanın her bölgesinde çocukların ve gençlerin en önde gelen 10 ölüm nedeni arasında yer aldığını belirten Günay “5 yaşın altındaki çocuklar risk altında bulunuyor. Bu tür tehlikeler tüm yaş gruplarını etkilemekle birlikte yüksek gelirli ülkelerde çocuk ölümlerinin ana nedenini oluşturuyor” dedi.

100 BİNDEN FAZLA KİŞİYE EĞİTİM VERİLDİ

İlk yardımın hayat kurtarmada önemli bir rolü olduğunun altını çizen Günay “2000 yılından bu yana ilk yardım eğitimi vermeye başlayan Kızılay, o günden bu güne toplumun gerek iş güvenliği gerekse afet ve acil durumlara yönelik bilinçlendirilmesi için 100 binden fazla kişiye ilk yardım eğitimi verdi. Ülkemizde ev kazalarında meydana gelen can kaybının azaltılması için ulusal mevzuatların iyileştirilmesi, her aileden en az bir kişinin ilk yardım eğitimi alması ve en önemlisi ilk yardım bilinçlendirme kültürünün toplumda oluşturulması gerektiğini hatırlatan Kızılay, Dünya İlk Yardım Günü’nde tüm bu noktalara bir kez daha dikkat çekmeye çalışacak.” Şeklinde konuştu.